Borsada ençok kazandıran şirket

Sanayinin ve ihracatın devleri sadece kendilerini değil onlara güvenip ortak olanları da ihya etti. İşte en karlı şirket...
Rahim Ak'ın haberi
Sanayinin ve ihracatın devleri sadece kendilerini değil onlara güvenip ortak olanları da ihya etti. Borsa kurulduğu günden bu yana sanayi şirketlerine yatırım yapanlar paralarını katladı İhracatın ve üretimin devi Ford Otomotiv'e 1 dolar koyan yatırımcı 21 yılda tam 227 dolar kazandı. Sanayi şirketleri ortaklarının 100 doları her yıl ortalama 30 dolar arttı..

Türkiye'nin üretim ve ihracat devi sanayi kuruluşları sadece kendileri kazanmadı aynı zamanda yatırımcılarına da kazandırdı. Bataklıktan doğan dev olarak adlandırılan Ford Otomotiv hisselerine yatırım yapanlar 21 yılda paralarını tam 228'e katlayarak zengin oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın yaptığı bir araştırmaya göre borsanın kurulduğu günden bu yana en çok kazandıran şirketlerini ortaya koydu. Ford'un borsaya kote olduğu 1986 yılından bu yana bu şirketin hissesine 1 dolar koyan yatırımcının parası 21 yıl sonra 228 dolar oldu. 21 yıl önce 10 bin dolarını Ford hissesine yatıranın bugün tam 2 milyon 280 bin doları oldu. Ford yatarımcısına 21 yıl boyunca istikrarlı olarak yıllık ortalama yüzde 30 para kazandırarak iyi şirketlere uzun vadeli yatırım yapan yatırımcının zengin olabileceğini de ortaya koydu.

ÜRETENLER KAZANDIRDI
2006 yılının 9 aylık bilançolarını son veri olarak kabul edip şirketlerin dağıttığı kâr paylarını tekrar şirket hissesinde değerlendirildiğini varsayarak yapılan araştırmaya göre yine 1986'da borsaya kote olan Çimsa yatırımcısı da 1 dolarını 180 dolar yaptı. Çimsa'yı Ezcacıbaşı Holding'in şirketlerini içine alan Eczacıbaşı Yatırım üçüncü olarak izledi. Eczacıbaşı Yatırım'a 21 yıl önce 1 dolar koyan vatandaşın parası 154 dolar oldu. Bu şirketleri yine üretim ve sanayinin devleri takip etti. 1989'da borsaya kote olan Alarko Holding, Ereğli Demirçelik, Migros, İzocam ve Şişecam gibi şirketlerın yıllık ortalama getirileri uzun yıllar boyunca yılık yüzde 20'nin üzerinde para kazandırdı. Sanayinin en büyüğü Tüpraş da 1991 yılından bu yana yatırımcısının parasını 20'ye katladı. Yıllık ortalama kazancı yüzde 22 oldu.

Yılda ortalama yüzde 125 kazanç

BORSA şirketlerinin dolar bazında yıllık ortalama kazancına göre sıralamasında ise Denizbank'ın borsaya kote olduğu 3 yıl boyunca yıllık ortalama yüzde 124 kazancı ile yatarımcısının parasını 4'e katladığı görülüyor. Denizbank'ı yüzde 54'lük getiri ile TSKB Yatarım Ortaklığı takip ediyor. Anel Telekom'a borsaya geldiği iki yıl önce yatarım yapan yatarımcı da ortalama yılda yüzde 48.5 para kazandı. Spor külüplerinden Fenerbahçe ve Galatasaray şirket yapıları gereği yüksek temettü dağıtmaları nedeniyle yıllık kazançları en yüksek olan ilk 20 şirket arasına girdiler. Fenerbahçe'nin yatırımcısı 2004 yılından bu yana ortalama yüzde 31 para kazanırken, Galatasaray yatırımcıları paralarını 2002'den bu yana yıllık ortalama yüzde 29 artırdılar.

Tekstilciler hep üzdü

BORSA şirketleri kurulduğu günden bu yana yatırımcısına hep kazandırmadı. Genellikle manipülasyona açık küçük şirketlerin oluşturduğu kaybettirenler listesi de epey kabarık. Değerlendirmeye alınan 305 borsa şirketinden 164'ü kazandırırken 141 şirket hisselerine yatırım yapanlara para kaybettirdi. Ağırlıklı olarak tekstil şirketlerinin başını çektiği şirketlerin yıllık ortalama kaybı yüzde 30'a kadar ulaştı.

Yatarımcıya en fazla para kaybettiren şirket 100 dolar para koyan vatandaşın parasını yılda ortalama yüzde 30 eriten, 7 yılda 10 dolara indiren Altınyağ oldu. Kaybettirenlerde ikinci yıllık yüzde 29 para eriten EGS GMYO oldu. Onu yüzde 28 ile İnfotrend izledi. Arat Tekstil, Boyasan, Mensa, Tümteks, Berdan, Desa hisseleri ortaklarına yılda yüzde 20'nin üstünde para kaybettirdi. En çok kaybettirenler sıralamasında en eski şirket olarak 13 yıldır borsada işlem gören Dardanel dikkat çekiyor.

Sabah

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !